Vrozené srdeční vady u dospělých

Skrytou srdeční vadu můžete mít mnoho let, aniž byste tušili, co všechno vám hrozí!

 

Většina vrozených srdečních vad je odhalena při narození nebo v dětském věku a řeší je dětští kardiochirurgové. Některé vrozené srdeční vady však jsou diagnostikovány až v dospělosti.

Mezi nejčastější vrozené srdeční vady v dospělosti patří defekty mezisíňové přepážky. Dochází k pronikání krve z levé do pravé předsíně a tedy k tzv. levopravému zkratu. To vede k dlouhodobému přetěžování pravé síně i pravé komory a nakonec k selhání pravé komory. Protože rozdíl mezi tlakem v levé a pravé síni není příliš velký, není v prvních dekádách života velký ani levopravý zkrat, a proto je i průběh onemocnění často zcela bez příznaků.

Ve čtvrté dekádě života však většinou klesá poddajnost levé komory, a proto se zvyšuje tlak v levé síni a tím se zvyšuje i velikost zkratu a objevují se první příznaky. Těmi jsou pocity bušení srdce či nepravidelnosti pulsu, dechové obtíže při námaze nebo pocit únavy a nevýkonnosti. Pokud nedojde k uzavření defektu, mohou se tyto obtíže stupňovat v klidovou dušnost a otoky dolních končetin. Neléčená porucha srdečního rytmu může být příčinou vzniku krevní sraženiny a její embolizace do mozku.

Jaké možnosti léčení vám nabízí současná kardiologie?

Pokud je vada zjištěna až v dospělosti je vhodná léčba pomocí katétru zavedeného malým vpichem do stehenní žíly. Minimálně zatíží nemocného, pacient je většinou po celou dobu výkonu při vědomí, není napojen na mimotělní oběh a často v den výkonu vstává z lůžka. Proto jsou tyto metody výhodné pro starší pacienty a také pro pacienty trpících řadou jiných onemocnění.

V rukách zkušeného intervenčního kardiologa je výkon nejen bezpečný a pohodlný (pacient většinou odchází druhý den domů), ale také časově nenáročný (operace obvykle trvá 15 minut).

AUDIO: Katetrizace pro nemocné srdce je výhodou, to nám potvrdil profesor Josef Veselka z Kardiologické kliniky FN v Motole.

 

Příkladem unikátního katetrizačního výkonu je uzávěr vícečetného defektu mezisíňové srdeční přepážky, který provedli lékaři Kardiologické kliniky FN v Motole pod vedením prof. MUDr. J. Veselky, CSc. Třiasedmdesátiletá pacientka, lékařka s vrozenou srdeční vadou, vedoucí v dospělosti k srdeční arytmii, později i k cévní mozkové příhodě a k srdečnímu selhání, opakovaně odmítla chirurgické řešení svého onemocnění. Proto bylo rozhodnuto o provedení operace pomocí katétru. Defekt byl úspěšně uzavřen třemi speciálními zátkami a pacientka se více než rok od operace těší dobrému zdraví.

 

AUDIO: Vrozenou srdeční vadu měla lékařka Eva Charvátová. Poslouchejte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář