Velký urologický průvodce pro muže: Co dělat, když…

S jakými potížemi nejčastěji muži míří do ordinace urologa, jak se problémům můžete vyhnout a co dělat, když nastanou? Zeptali jsme se odborníků a přinášíme vám přehled od A až do Z – tedy od andropauzy až po záněty močových cest…

foto / Freepik

Andropauza: Bojujte proti „mužskému přechodu“ zdravým životním stylem!

Androgeny jsou mužské pohlavní hormony, jejichž hlavním představitelem je hormon testosteron. Produkce testosteronu probíhá hlavně ve varlatech muže (90 %). Zbylých 10 % je syntetizováno v nadledvinách. „Hladina mužských pohlavních hormonů (androgenů) začíná prudce stoupat v začátku puberty. Díky tomu se formuje mužský maskulinní typ postavy, definitivně se formuje mužský genitál, zesiluje se sexuální orientace a sexuální touhy. Dostatečně vysoká hladina androgenů se udržuje do 30–40 let věku muže,“ popisuje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha. Mezi 50. až 55. rokem života se však začne projevovat u mužů pokles pohlavních hormonů. „Při andropauze dochází ke snížené hladině androgenu. Ve finále jsou i příznaky více či méně podobné těm, které pociťují ženy v menopauze,“ vysvětluje uroložka MUDr. Monika Purmová, FEBU, a dodává, že muž pozná andropauzu podle prořídnutí tělového ochlupení, zvětšení prsou, může pociťovat zvýšenou únavu, změny nálad, ale také deprese, obezitu, návaly horka, nechuť k pohlavnímu životu. A co dělat pro zmírnění příznaků? „Cvičit, zkusit zhubnout, být na čerstvém vzduchu a následně navštívit lékaře,“ vyjmenovává MUDr. Monika Purmová, možnosti, jak lze s andropauzou bojovat.

Benigní hyperplazie prostaty: Vodní pára může šetrně zbavit potíží

Odborně se tento mužský problém označuje jako benigní hyperplazie prostaty (BHP), laicky se mu říká jednoduše „zvětšená prostata“. Dříve či později se s ním bude potýkat každý stárnoucí muž. Vzniká jako důsledek změn hladiny testosteronu a postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce. Zbytnělá prostata utlačuje močovou trubici a vede k častému močení, nočním návštěvám WC, muži mají slábnoucí či přerušovaný proud moči, anebo se objevuje náhlé nutkání na močení. U většiny pacientů, kteří mají tyto obtíže, registrují odborníci i potíže v sexuální oblasti, především snížené libido a zhoršenou erekci. Mezi moderní metody řešení problémů se zvětšenou prostatou patří Rezūm, což je šetrná léčba vodní parou. „Zpětná vazba od pacientů je pozitivní. U všech pacientů se stav zlepšil – pokud měli cévku, už ji nemají, díky zákroku mají silnější proud moči a zmenšila se četnost mikce,“ uvádí urolog Stolz a doplňuje, že tento zákrok je ambulantní, provádí se v lokální anestezii a trvá 10–15 minut. Plusem je, že pacient odchází po zákroku sám domů, potažmo s doprovodem. Neleží tedy v nemocnici. Přechodně má na týden cévku. „Doporučuji vyvarovat se po zákroku na týden až dva těžké fyzické práci. Většina pacientů pocítí zlepšení již za 3 nebo 4 týdny postupně po zákroku a pár dní po zákroku se vrací k běžným aktivitám,“ dodává primář UroKlinikum. Odborné studie uvádějí, že úspěšnost zákroku Rezūm je až 96%. Díky metodě se lze vyhnout užívání léků, tedy i vedlejším účinkům a podle urologa Stolze jsou výsledky srovnatelné s mnohem invazivnějšími výkony.

Karcinom prostaty: Po padesátce by měl každý muž vyrazit na preventivní vyšetření!

Rakovina prostaty postihuje převážně muže po padesátém roce života. Patří k nejčastějším mužským nádorovým onemocněním a je u mužů bohužel také druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádory. Zpočátku může probíhat bezpříznakově, proto je velmi důležité, aby muži po padesátém roce docházeli na urologii k pravidelným preventivním prohlídkám, kde může být tento typ rakoviny odhalen. Pokud se vyskytuje rakovina prostaty v rodině, doporučují odborníci sledování již od 40. roku života. „K rutinní prohlídce patří vyšetření prostaty a PSA, což je prostatický specifický antigen – test používaný k detekci karcinomu prostaty,“ popisuje MUDr. Purmová, co muže v ordinaci urologa čeká. Při nálezu zvýšené hodnoty PSA se odebírá takzvaná biopsie, tedy vzorek z prostaty, který přítomnost rakoviny potvrdí či vyloučí. Nejmodernější metodou záchytu rakoviny prostaty je fúzní perineální biopsie, kdy dochází k propojení obrazu ultrazvuku a magnetické rezonance. Ta lékařům předem ozřejmí případně suspektní neboli podezřelé ložisko. 

Poruchy erekce: Potíže v posteli mohou signalizovat vážný zdravotní problém

Často se o erektilní dysfunkci hovoří v souvislosti s rostoucím věkem, pravdou však je, že se potíže mohou objevit i u mladých mužů. Podle odhadů stojí za poruchami erekce u mladších mužů ve 30 až 40 % případů psychické příčiny. V dnešní době je to hlavně stres a očekávání, že budeme dokonalí. Častokrát je to příčina u mladých chlapů na začátku sexuálního života, kteří si na internetu přečtou, co se od nich očekává a zjistí, jak moc velký penis by měli mít. U mladých úspěšných lidí je to jinak, dávají výkon tak na 200 % a neodpustí si selhání. A ve finále tzv. kastrační partnerka, která svému partnerovi není oporou a „shazuje ho“. A někdy stačí, že vztah není harmonický. To vše vede k psychologické příčině,“ vypočítává uroložka Purmová. S přibývajícím věkem pak převažuje organický základ potíží. Asi 50 % mužů má nějakou formu erektilní dysfunkce. Počet mužů s těmito problémy narůstá. Souvisí to s délkou života, životním stylem, vedlejší medikací apod.,“ vysvětluje Josef Stolz. Odborníci apelují, že poruchy erekce by muži neměli podceňovat. Náhle vzniklá porucha erekce může varovat před blížícím se srdečním infarktem, příčinou může být vedle aterosklerózy (postižení cévní stěny) také například cukrovka, deprese či užívání různých léků, jako jsou sedativa nebo antidepresiva. Podobně jako u jiných nemocí, je i zde nejlepší prevence. Tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, například kouření, alkoholu, přejídání a dalším civilizačním nešvarům. „Studie ukazují, že změna životního stylu, například snížení hmotnosti či sportování, změní erektilní dysfunkci k lepšímu,“ upozorňuje lékařka Purmová. Někdy ale úprava životosprávy nestačí. Pak nastupuje na řadu vazodilatační léčba – užívání léků, které rozšiřují cévy. Jestliže ani to nepomáhá, lze účinnou látku aplikovat injekčně přímo do topořivých těles, což ovšem není moc příjemné. Moderní a bezbolestnou metodu představuje takzvaná rázová vlna. Sonda vydává piezo rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek. Lékaři doporučují čtyři aplikace po deseti minutách, samotný efekt léčby trvá půl roku až devět měsíců.

Výrůstky a bulky: Kontrolujte pravidelně „podvozek“

Ačkoliv samovyšetření genitálu je pro některé muže „velkou neznámou“, může zachránit život! Pokud si při něm muž nahmatá bulku, ať už na penisu, v šourku, v tříslech či okolí, měl by zpozornět. „Rozhodně ne za vším stojí rakovina. Ale je důležité se objednat na urologii a maximálně do týdne zajít na vyšetření,“ důsledně doporučuje primář Stolz a dodává, že laik nedokáže stav bulky správně vyhodnotit. Bulky, kuličky a výrůstky jsou často nezhoubné útvary, které vzniknou náhodně, mnohdy jako důsledek mini traumatu, úderu anebo i zánětu. Zároveň však bulka může signalizovat i obávané nádorové onemocnění. „Vyšetření v UroKlinikum včetně ultrazvuku netrvá déle než 10–15 minut a je bezbolestné. Na základě všech vyšetření lékař na 99 % sdělí pacientovi, zda je vše v pořádku či nikoliv,“ popisuje MUDr. Stolz. Nádor varlat patří u mužů mezi častá onkologická onemocnění. Postihuje dvě skupiny mužů: mladé muže okolo 18, 20 let a pak jsou to muži kolem 50 let. Nádorové onemocnění se často objevuje u mužů, kteří prodělali operaci pro nesestouplé varle v pozdějším věku,“ upozorňuje na rizikové skupiny primář Stolz. Mužům může hrozit i rakovina penisu, ta je však naopak oproti nádoru varlat poměrně vzácná. V České republice se ročně zachytí méně než 100 nových případů. Nádor penisu se nejčastěji vyskytuje mezi 50. až 80. věkem života, obvykle postihuje předkožku a žalud penisu. V počáteční fázi se nádor projevuje jako zarudlá ploška na žaludu nebo na předkožce, která postupně přechází ve zvětšující se výrůstek nebo naopak ve vředovitě vyhlížející ložisko.

Záněty močových cest: Nejsou jen doménou žen

Na záněty močových cest trpí především ženy, což je dáno anatomickou stavbou těla. S přibývajícím věkem však může stále častěji trápit i muže, protože úzce souvisí s poruchami vyprazdňování močového měchýře při zvětšení prostaty. Nejčastějším typem bakterií, které infekce vyvolávají, je Escherichia coli (až 85 %), ale vyskytnout se mohou i další typy, jako je Proteus nebo Klebsiella. „Zánět může postihnout pouze močový měchýř, pak hovoříme o cystitidě, ale může proniknout i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin, takzvanou pyelonefritidu,“ upozorňuje MUDr. Purmová. Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik trvající obvykle 3 až 5 dní, důležité je ale také hodně pít a zůstat v klidu. U chronických zánětů močových cest, kdy se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně vícekrát do roka, jsou vedle urologického vyšetření velmi důležitá preventivní opatření, která pomohou se zánětu vyhnout. Patří mezi ně dostatečný přísun tekutin, pravidelné vyprazdňování močového měchýře, podpora celkové imunity, úprava jídelníčku, konzumace brusinek a vyhnout se prochladnutí.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář