Ženy jsou přenašečkami hemofilie

Hemofilie je poměrně vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Hemofilici například krvácejí po poranění nebo při operaci delší dobu než zdraví lidé. Časté jsou u nich krvácení do kloubů nebo svalů. V některých případech může být však krvácení i život ohrožující, pokud zasahuje centrální nervový systém, trávicí systém nebo dýchací cesty.

Nemoc typická pro muže

Hemofilie A se v naprosté většině případů vyskytuje pouze u mužů, protože gen pro faktor VIII je uložen na pohlavním chromozomu X. U žen jsou typické projevy hemofilie vzácné, nicméně při přítomnosti poruchy v genu, jsou schopné tuto odchylku předávat svým potomkům – ženy tedy jsou přenašečkami hemofilie.

AUDIO rozhovor: Jednou z přenašeček je i Kateřina Altmanová, se kterou jsme natočili její příběh

 

Náramek, samolepka na zdravotní kartičku nebo speciální taška na léky. To jsou nová označení, která mají usnadnit péči o lidi s hemofilií, tedy poruchou srážlivosti krve. Každý pacient by je měl nosit u sebe pro případ, že by se mu něco stalo a byl nutný zásah zdravotníků. Ti budou díky těmto tzv. identifikátorům hned vědět, že jde o hemofilika a budou schopní poskytnout mu potřebnou péči.

Nemocí u nás trpí přibližně tisícovka lidí, z toho asi 200 dětí. Právě proto, že nemoc není nijak zvlášť rozšířená, o ní většina lidí moc neví – a tam, kde není dost informací, většinou vznikají různé mýty. Mnoho dalších zajímavých informací najdete také na www.menimehemofilii.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář