Zubní kaz má téměř polovina pětiletých dětí u nás – schází prevence

Zubní kaz je onemocnění jako každé jiné. Přesto jej rodiče u svých dětí velmi často přehlížejí. Zatímco na prevenci k dětskému lékaři zapomenou, prevence u zubaře jakoby pro mnohé z nich neexistovala. Správná technika čištění zubů, důsledná pravidelnost a preventivní prohlídky mohou děti uchránit od zubního kazu.

Nedávno vzniklá Aliance pro budoucnost bez zubních kazů (ACFF) si klade za cíl – všechny děti narozené po roce 2026 by celý svůj život měly prožít bez větších zubních kazů, které by se musely opravit výplní (plombou). Čísla z posledních průzkumů dávají naději, že tato cesta přece jen nabírá správný směr. „V nedávno realizovaném průzkumu ACFF se ukázalo, že v rámci střední a východní Evropy patří Česká republika mezi země, kde lidé o ústní hygienu pečují nejvíce“, uvádí doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. ze Stomatologické kliniky LF UK a FN Hradec Králové. V porovnání se zeměmi na západ od našich hranic je však situace stále nelichotivá.

 

AUDIO: Jak chránit děti před zubními kazy, to odpoví docentka Romana Koberová Ivančaková, ze Stomatologické kliniky FN Hradec Králové.

 

Přestože stomatologická péče je u nás na vysoké úrovni, spoléhat na ni se nevyplatí. Návštěva zubního lékaře s problémem je hašení požáru, ke kterému při správné prevenci vůbec nemusí dojít. U dětí navíc platí, že by měly první  prohlídku u zubního lékaře absolvovat v době, kdy není nutné provádět žádný zákrok. Vybudují si tak k lékaři pocit důvěry a nespojí si zubní ordinaci s nepříjemným zážitkem, takže následně budou na kontroly chodit rády a beze strachu.

AUDIO: Kdy jít s dítětem k zubnímu lékaři poprvé, to sdělí docentka Vlasta Merklová, ze Stomatologické kliniky FN Plzeň.

 

„Zjistili jsme, že třetina předškolních dětí a pětina školních dětí neabsolvuje každoročně preventivní stomatologickou prohlídku. Z toho je patrný deficit odpovědnosti části rodičů. Nízká četnost a nepravidelnost preventivních prohlídek zejména u předškolních dětí je slabou stránkou všech systémů stomatologické péče, kde se návštěva zubního lékaře ponechává jen na rozhodnutí rodičů,“ vysvětluje prof. MUDr. Zdeněk Broukal, CSc. ze Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze.   Často se proto diskutuje, že bylo velkou chybou zrušit pravidelné skupinové zubní prohlídky ve školách. Faktem ale je, že hlavní odpovědnost za zdraví chrupu svého i svých dětí neseme sami. Prevence je jednoduchá a snadno dostupná každému, není se tedy na co vymlouvat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář