Světový den rakoviny slinivky břišní je věnovaný boji s touto chorobou

Podle odhadů bude karcinom slinivky břišní v roce 2020 druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory.

Slinivce břišní se latinsky říká pankreas. V zažívacím traktu není úsekem, kudy by procházela potrava jako je žaludek nebo střevo, ale plní v něm funkci trávicí a endokrinní. Vylučuje totiž celou škálu enzymů, které rozkládají potravu ve střevě, neutralizuje kyselý žaludeční obsah a také produkuje významné hormony, např. inzulín zodpovědný za přísun glukózy do buněk a tím sníženou hladinu cukru v krvi.

Pankreas je tedy v našem těle jedním z nejdůležitějších orgánů regulujících metabolické a trávicí pochody. Jeho onemocnění jsou proto velmi vážná. Nejzávažnější je rakovina slinivky břišní.

Cílem je upozornit na toto „opomíjené“ onemocnění, která je největším „zabijákem“ mezi zhoubnými nádory a je stále na „okraji“ veřejného a vědeckého zájmu. Ve všech klinických stadiích je doba přežití nemocných s karcinomem slinivky břišní nejkratší ve srovnání s ostatními typy zhoubných nádorů. Pětiletá doba přežití nemocných s karcinomem slinivky břišní je menší než pět procent. Inovace diagnostických a léčebných postupů je nezbytná. Léčebné výsledky jsou obdobně neradostné ve všech vyspělých zemích a na blízkém horizontu nejsou viditelné náznaky zlepšení. Rakovina slinivky břišní je čtvrtou nejčastější příčinou smrti na zhoubné nádory v Evropě.

AUDIO: Jak je rakovina zákeřná, popisuje profesor MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK, kampaň představí za OnkoMaják Tomáš Kruber.

Chirurgická léčba rakoviny slinivky břišní  může pacienta definitivně vyléčit. Problémem však je, že z hlediska odstranitelnosti nádoru je jen 8–20 % nádorů primárně odstranitelných. Toto procento se dá mírně zvýšit onkologickou léčbou nádorů, které jsou neodstranitelné. Rozhodnutí o odstranitelnosti nádoru je v rukou vysoce zkušeného diagnostika, zvyklého pracovat s nejmodernější zobrazovací technikou (počítačová tomografie, magnetická rezonance atd.). Zásadní je však zkušenost a um chirurga, který musí během operace stanovit, zda je výkon technicky možný, čili že se jedná o lokálně pokročilý, ale odstranitelný nádor (i za cenu operace na dalších orgánech a strukturách včetně cév), nebo se jedná o nádor neodstranitelný.

Pak ale musí být chirurg připraven a schopen nabídnout jiné možnosti léčby, například přístrojem NanoKnife, či intenzivní konverzní onkologickou léčbu, včetně ozáření na nejmodernějších systémech. Proto musí být chirurgie slinivky břišní realizována jen ve specializovaných centrech.

Z uvedeného vyplývá, že základem úspěšné léčby je zásadně !! včasný záchyt!! onemocnění ve stadiu technické možnosti jeho odstranění a dále vysoce erudovaný a zkušený onkochirurgický tým.

Klinická symptomatologie je většinou plíživá, nespecifická a příznaky nemoci se často objevují pozdě až při šíření do okolních struktur a patří k nim 10 varovných znamení:

• Bolest v nadbřišku často vystřelující do zad
• Nevysvětlitelné bolesti zad
• Nechutenství
• Nevysvětlitelný váhový úbytek
• Pocity nevolnosti
• Žloutenka (neinfekční)
• Změna barvy a konzistence stolice (jílovitá, průjmovitá)
• Opakující se záněty žil
• Nově vzniklý diabetes mellitus 2. typu
• Depresivní syndrom, který může předcházet rozvoji nemoci

 

AUDIO: Hledisko pohledu chirurga přibližuje profesor MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., přednosta I. chirurgické kliniky – břišní, hrudní a úrazové chirurgie VFN a 1. LF UK v Praze.

Výkonný ředitel spolku OnkoMaják Tomáš Kruber objasnill činnost společnosti. „Naším cílem je pomocí regionálních zastávek kampaně Řekni NE rakovině slinivky zvýšit povědomí široké veřejnosti a podpořit výzkum této zákeřné nemoci. Pokud jí nebude věnována patřičná pozornost, bude v roce 2030 druhým nejčastějším důvodem úmrtí na onkologické nemoci a to je opravdu alarmující,“ a ještě dodává „Kampaň je součástí celoevropských aktivit, do kterých se Česká republika letos poprvé zapojila. Fotografií ve fialovém tričku, či s fialovými doplňky může naši kampaň na sociálních sítích podpořit také široká veřejnost,“ popisuje aktivity Onkomajáku směřované k Mezinárodnímu dni rakoviny slinivky.
„Organizace Onkomaják spustí ve spolupráce s prof. MUDr. L. Petruželkou, CSc., v nejbližších dnech také poradnu pro pacienty a členy jejich rodin. Na webové stránky www.onkomajak.cz/poradna budou mít možnost zájemci poslat své dotazy směrované k diagnostice i léčbě,“ doplňuje Kruber.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář