První návštěva u gynekologa a užívání antikoncepce

Pokládáte si otázky typu- kdy jít poprvé ke gynekologovi, co bude gynekolog zjišťovat (tedy co návštěva ženského lékaře obnáší), kdy bych sem sama měla zajít? Máte strach a obavy z prvního setkání? Pokud ano, přinášíme odpovědi.

Preventivní prohlídky jsou vhodné u žen, které dosáhly pohlavní zralosti a mají už pohlavní styk. V průměru se s preventivními prohlídkami začíná kolem osmnáctého až dvacátého roku věku a měly by být prováděny jednou za 6 až 12 měsíců, podle pokynů gynekologa. Horní věková hranice neexistuje.

Pokud se dívka nebo žena rozhodne užívat hormonální antikoncepci, prvním krokem je návštěva gynekologa. Prohlídka začíná odběrem anamnézy/předchorobí/. Lékař se dotazuje na onemocnění, která prodělala a která se vyskytují v rodině. Pozornost zaměřuje na závažná onemocnění, typu onemocnění srdce – žilní potíže, vysoký krevní tlak. Pak se táže,zda prodělala žena rakovinu prsu,jestli netrpí na migrénu, cukrovku, jestli nemá nějakou formou alergie, zda je kuřačka. Získává informace i o průběhu a charakteru menstruace, počtu těhotenství, případně menstruačních operací. Během vstupní prohlídky je ženě změřen krevní tlak a tělesná hmotnost. Žena se podrobí také gynekologickému vyšetření.Pomocí speciálního mikroskopu lékař zkontroluje stav děložního čípku a odebere z něj buňky na cytologické preventivní vyšetření.

Získané informace z vyšetření pomohou lékaři v rozhodování, která hormonální antikoncepce je nejvhodnější pro ženu. Po třech měsících užívání, gynekolog zhodnotí snášenlivost a jestliže nenastanou žádné potíže, pacientka se dostaví na další pravidelnou preventivní pohlídku 1 x do roka.

MUDr.Jaroslav Jeníček hovoří o tom, která antikoncepce je vhodná pro mladou dívku, dá se ušít na míru, v čem je výhoda užívání, jaké je dávkování,, rizikové faktory během užívání,které ženy nemohou mít A, vedle pilulek, co zabraňuje početí?

Záznam rozhovoru si poslechněte

ZDE.

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář