Odolnost a emoce

Odolnost nás připraví nebo zotaví ze stresu, neštěstí, traumatu nebo tragédii. Pokud jsme pružní, zvládáme rychleji náročné situace.

 

Je vhodné správně hospodařit s energií a mít její rezervy. Čerpáte ji ve chvíli, kdy ji opravdu potřebujete. Když s ní správně nehospodaříte, můžete se vyčerpat.

 

Jak dobíjet své vnitřní baterie? – dobře a zdravě spát. Dále obnovovat energii a to nácvikem udržení se v koherentním stavu a ve stavu bdělé seberegulace/vnímání svých pocitů/. Tím si udržíte duševní soustředění, jasnost a emocionální vyrovnanost i pod tlakem.

 

Koherence (z lat. co-haereo, držím pohromadě) znamená soudržnost.
Koherence je stavem, když jste bdělí, ostražití a soustředěni, jste uvnitř v klidu, ale připraveni k akci. Dochází k relaxaci a revitalizaci/obnovení, oživení/ lidského organismu.

 

V tomto stavu jsou vaše mysl, srdce, nervový systém a emoce dobře koordinovaně pracují, stejně tak i systémy hormonální a imunitní pracují koordinovaně a optimálně. Je to jako řídit dobře udržované auto – všechny díly jsou v pořádku a dobře spolupracují. Výsledkem je příjemná a nerušená jízda, máte k dispozici více energie a současně i šetříte energii.

 

Koherence je stav, který můžete sami vytvářet, který vám dává výhodu při vašem výkonu. Stav se promítá do lepšího rozhodování, vyvolávání vzpomínek  a řešení problémů.

 

Je to jako mít rychlou nabíječku připojenou k vaší vnitřní baterii. Čím více koherence tím více energie pro budování svého systému. Nicméně, je důležité mít na paměti, že vaše nezdolnost (energie) se může značně lišit den ode dne. Ve dnech nízké energie je obzvláště důležité neopomenout trénovat koherenci.

 

Například, pokud jste fyzicky unaveni, možná zjistíte, že je obtížnější myslet a mluvit jasně nebo zachovat si emocionální klid, obzvláště když někdo udělá nebo řekne něco, co se vám nelíbí, nebo s čím nesouhlasíte. Na druhé straně, rozzlobit (emocionální oblast) se můžete rychle, ale vyčerpáte svoji fyzickou energii. Když vyprchá počáteční hormonálním nával, není neobvyklé se cítit vyčerpaný a vybitý. Dokonce i jemnější pocity podráždění, netrpělivosti, frustrace poškozují vaše energetické rezervy, i když si toho nemusíte všimnout tolik, jako když máte velkou zlost, která vás vyvede z rovnováhy.

 

AUDIO: Jak pracovat se svými  pocity, to už prozradí psycholožka Lenka Čadová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář