Vyhněte se hříchům, které ohrožují vaše srdce, radí uznávaný odborník na kardiologii

Kouření, odpor ke sportu, přemíra stresu, záliba v pojídání tučných či sladkých jídel a mnoho dalších hříchů a prohřešků se negativně odráží i na zdraví srdce. To může více ohrožovat celá řada chorob, například infarkt myokardu nebo poruchy srdečního rytmu včetně fibrilace síní. Pokud člověk včas nezmění přístup ke svému srdci, mohou mít jeho hříchy až fatální následky, vysvětluje doc. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., FESC, MBA, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého v Olomouci.

Hřích 1: Cigarety
Kouření patří k největším hříchům s nepříznivým vlivem na srdečně cévní systém. Zvyšuje srážlivost krve, narušuje stěny tepen, na kterých se snáze ukládají tukové látky. Tím se snižuje průtok krve. „Srdce bývá kvůli kouření také nedostatečně zásobeno kyslíkem. Aby mohlo správně fungovat, musí zvýšit svůj výkon. To se může projevit zvýšením krevního tlaku. Vysoký krevní tlak bývá jednou z příčin poruch srdečního rytmu, včetně té nejčastější, tzv. fibrilace síní,“ popisuje docent Táborský.

Hřích 2: Málo pohybu
Každý kilogram váhy navíc se projeví i na fungování srdce. To musí více „pracovat“, aby dokázalo rozvést kyslík a živiny do všech částí těla. „U obézních lidí je větší riziko vzniku například fibrilace síní než u osob s normální váhou. Navíc je s ní spojena i celá řada dalších komplikací, například cukrovka, které taktéž mohou zvyšovat možnost vzniku této poruchy srdečního rytmu,“ říká docent Táborský.

Hřích 3: Hodně stresu, málo odpočinku
Srdci neprospívá ani dlouhodobý stres, může totiž vyvolat poruchu srdečního rytmu. Krátkodobě se může u člověka vyskytnout srdeční arytmie způsobená emocionálním vypětím, stres zapříčiněný například nedostatkem odpočinku může být rizikovým faktorem pro vznik chronické poruchy srdečního rytmu. „U déle trvajících arytmií je třeba neotálet a obrátit se na lékaře. Některé z nich mohou být závažné a je třeba je co nejdříve začít léčit,“ říká docent Táborský.

Hřích 4: Tučná a sladká jídla
Na stav tepen v těle má negativní vliv nadměrná konzumace sladkostí, uzenin, tučných mas. Jsou zdrojem cholesterolu, jež je rizikovým faktorem pro vznik tzv. aterosklerózy. Tukové látky se usazují na stěnách cév, postupně je zužují a snižují i jejich pružnost. „V některých případech může dojít k omezení průtoku krve a nedostatečnému vyživování některých orgánů, včetně srdce. To pak nemusí dostatečně přečerpávat krev a může se narušit srdeční rytmus,“ vysvětluje docent Táborský.

Každý hřích má svůj následek
Prohřešky proti zdravému životnímu stylu mohou být příčinou některých srdečních onemocnění s vážnými zdravotními komplikacemi. „S celou řadou obtíží se mohou potýkat především lidé s poruchami srdečního rytmu, tzv. arytmiemi. Jestliže je jejich původ v srdeční síni, mohou se zde začít tvořit krevní sraženiny. Pokud se uvolní, můžou ucpat některou cévu a vyvolat například infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo i embolizaci do končetiny, břišních orgánů aj.,“ varuje docent Táborský.

Fibrilace síní – mám ji také? Jak ji poznám?
Fibrilace síní patří mezi nejčastější druhy poruch srdečního rytmu. Během arytmie se srdeční síně rychle, nekoordinovaně a nepravidelně stahují, což se projeví nepravidelným tepem. V srdci tak může dojít ke vzniku sraženiny. Pokud se uvolní, může směřovat krčními tepnami do mozku a ucpat některou z mozkových tepen. Následkem nedostatečného okysličování a vyživování postihne mozek cévní mozková příhoda. „Jestliže lékař zjistí fibrilaci síní a předepíše léky na snížení srážlivosti krve, měl by je pacient pravidelně užívat. Tyto léky při správné indikaci a dobré spolupráci pacienta výrazně snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody,“ říká docent Táborský.

„Postup, jak poznat fibrilaci síní, je velmi jednoduchý. Stačí si sáhnout na radiální tepnu na zápěstí, kde si nahmatáte puls,“ vysvětluje docent Táborský. Pokud člověk cítí opakovaně nepravidelný tep, může se jednat o předstupeň fibrilace síní – tzv. extrasystoly či již běžící arytmii. Asi 60 % osob s fibrilací síní pociťuje bušení srdce, tlak na hrudi, dušnost. „Někteří lidé však tyto změny srdečního rytmu nemusí vnímat, a proto doporučuji u všech jedinců nad 65 let věku alespoň jednou ročně provedení EKG a komplexní vyšetření lékařem,“ dodává docent Táborský.

Doc. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., FESC, MBA,
přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého v Olomouci, se věnuje oboru kardiologie řadu let a patří k uznávaným odborníkům. Ve své praxi se zaměřuje na poruchy srdečního rytmu, o kterých přednáší a publikuje u nás i v zahraničí.

 

 

 

Zuzana Vernerová, AMI

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář