Průvodce léčbou rakoviny prsu. Netradičně, srozumitelně

Strach z neznámého. Tu nejistotu jsme prožili v různých podobách všichni. Začínalo to ve škole, kdy jsme byli nejistí z nových spolužáků, báli jsme se neznámých otázek v písemce, nechtělo se nám poprvé vystoupit před vice lidmi, i když tu básničku jsme přece uměli … Ale jsou samozřejmě daleko horší a nebezpečnější strachy. Které když nepřekonáme, může nám to hodně zkomlikovat život. Mluvil jsem s mnoha ženami, kteří mi prakticky stejnými slovy vyprávěly o oné nesdělitelné chvíli, kdy je lékař seznámil s jejich diagnózou.

Míša Beitlová z občanského sdružení Nejsi na to sama, které se pomoci ženám v léčbě věnuje, k tomu říká: “Když zjistíte, že máte rakovinu prsu a před tím jste nikdy vážně nestonala, čeká vás informační peklo. Musíte se velmi rychle vzpamatovat z počátečního šoku a vyhledat informace o nemoci, o způsobech léčby, o kvalitě onkologických pracovišť, o délce léčby, o možných komplikacích a je toho ještě více, s čím se musíte poprat a co si musíte v hlavě srovnat.”

Nevíte, co vás za kterými dveřmi čeká, jste nejistí a svým způsobem odevzdaní, což nejsou dobré předpoklady pro nastávající dny a týdny. Právě ženám na začátku nelehké diagnózy a jejím příbuzným a přátelům, je určen film, ve kterém je průvodce bývalá pacientka.  Diváky seznámí srozumitelně a “normálním” jazykem se vším, čím si musí projít. Vysvětlí jim, co a proč je čeká, svěří se s vlatními zkušenostmi a pocity.

A to je na tomto filmu nejzajímavější. Je osobní. Takto jsem to prožívala já, nebojte se i vy to zvládnete. Víme-li, do čeho jdeme a seznámí-li nás s nástrahami někdo, kdo to celé úspěšně prošel sám, hned je naše rozpoložení jiné.

V tomto filmu nedává nikdo falešné naděje ani vás soucitně nepoklepe celebrita na rameno. Zato se každý, pro koho je to důležité, dozví, že každý z nás je silnější než si myslí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář